KGTA seminar, 12. februar 2019.

Naredni sastanak Seminara biće održan u utorak, 12. februara 2019, u sali 844 Matematičkog fakulteta sa početkom u 14 časova.

Predavač: Jelena Ivanović

Naslov predavanja: GEOMETRIJSKA REALIZACIJA PROSTOG PERMUTOASOCIEDRA POMOĆU SUMA MINKOVSKOG

Apstrakt: Na jednom od prethodnih predavanja na Seminaru, predstavljena je familija prostih politopa PA(n), koji su svojevrsni hibrid permutoedara i asociedara. Tom prilikom je data njihova geometrijska realizacija sistemom nejednakosti koje predstavljaju poluprostore u R^{n+1}. Kako se ovi objekti prirodno pojavljuju u teoremi koherencije u simetričnim monoidalnim kategorijama, ovom prilikom će biti prikazana potpuno nova alternativna konstrukcija familije koja koristi sume Minkovskog. Naime, uvešće se nova familija dobijena sumiranjem specifičnih politopa za koju će se pokazati da je kombinatorno ekvivalentna PA(n) (normalno ekvivalentna). Poseban značaj ove geometrijske realizacije je definisanje algoritma za konstrukciju i drugih familija prostih politopa koji su takodje generalizacije nestoedara, tj. nastaju trunkiranjem strana permutoedra.

detaljnije

CzRK pita studente: Šta vam je potrebno za uspešno snalaženje na tržištu rada?

Univerzitetski centar za razvoj karijere organizuje istraživanje koje treba da odgovori na pitanje: Šta je studentima potrebno za uspešno snalaženje na tržištu rada?

Svi studenti pozivaju se da popune UPITNIK  i pri tome iskažu svoje mišljenje i potrebe u vezi sa snalaženjem na tržištu rada, istaknu probleme, predlože rešenja.

Rok za popunjavanje je 17. februar 2019. u ponoć.

S obzirom na to da se situacija na tržištu rada konstantno i brzo menja, Centar se trudi da sistemskim pristupom prati te promene i deluje u skladu sa njima.

Na osnovu rezultata istraživanja, biće usavršeni stari i koncipirani novi CzRK programi za unapređenje zapošljivosti. Izveštaj o rezultatima biće objavljen na sajtu Centra 1. aprila 2019.

detaljnije

Peta letnja škola PSI:ML, 3-13.8.2019.

Microsoft razvojni centar u Srbiji i Istraživačka stanica Petnica organizuju petu letnju školu mašinskog učenja "Petnica Summer Institute of Machine Learning" (PSI:ML). Letnja škola će se održati od 3. do 13. avgusta 2019. godine, u Petnici.

Ko može da se prijavi?

Za letnju školu mašinskog učenja mogu se prijaviti zainteresovani diplomci i studenti osnovnih studija tehničkih i matematičkih disciplina. Ohrabrujemo i motivisane studente drugih disciplina, koji žele da nauče više o mašinskom učenju, da se prijave, a poznavanje matematike i programiranja smatraće se prednošću.

Konkurs je otvoren do 28. februara 2019. godine, a prijava se vrši na:
http://psiml.petnica.rs/apply.php

Teme i predavači

Polaznici će biti u prilici da se kroz intenzivna celodnevna predavanja i radionice upoznaju sa osnovama mašinskog učenja i da obogate svoje znanje, kako teorijskim tako i praktičnim radom, kroz učešće u grupnim ili individualnim projektima na odabranu temu. U tome će im pomoći inženjeri Microsoft razvojnog centra u Srbiji, profesori Univerziteta u Beogradu, i drugi renomirani predavači iz ove oblasti. Neke od tema koje će obuhvatiti ovogodišnja letnja škola su: osnove mašinskog učenja, učenje bez nadzora, konvolucione i rekurentne neuralne mreže, učenje s podsticajem i brojne druge.

Za više informacija pogledajte stranicu: http://psiml.petnica.rs

detaljnije

Počelo prijavljivanje za drugi ciklus pripremne nastave, prijave do 28.2.2019.

Prijavljivanje za drugi ciklus pripremne nastave je POČELO!!!

Prijavljivanje traje do četvrtka 28.2.2019. godine popunjavanjem podataka u onlajn formularu na stranici Prijavljivanje na sajtu http://pripremna.matf.bg.ac.rs/

Sva pitanja slati na: pripremna@matf.bg.ac.rs

detaljnije

Skup Jutarnje IKT novosti, 7.2.2019.

Društvo za informatiku Srbije poziva zainteresovane na Skup Jutarnje IKT novosti u četvrtak 7. februara 2019. od 9 sati.

Saopštenja:

9.00 - 9.30 „Razvoj i testiranje savremenih softverskih sistema", dr Dražen Drašković, Elektrotehnički fakultet u Beogradu

9.30 - 10.00 „Programiranje u osnovnim školama uz podršku Fondacije Petlja“, Katarina Anđelković, koordinatorka programskih aktivnosti u „Petlji“

Skup se održava u Privrednoj komori Srbije, Beograd, Resavska 15, sala 2.

detaljnije

Seminar iz astronomije i astrofizike, 5. februar 2019.

Naredni sastanak Seminara biće održan u utorak, 5. februara 2019, u sali 809 Matematičkog fakulteta sa početkom u 18 časova.

Predavač: dr Jovan Skuljan, Agencija za odbrambenu tehnologiju, Odbrambene snage Novog Zelanda, Okland, Novi Zeland

Naslov predavanja: SATELITI JUŽNOG NEBA (POSMATRANjE ZEMLjINIH VEŠTAČKIH SATELITA SA NOVOG ZELANDA)

Apstrakt: U ovom predavanju biće prikazani neki rezultati posmatranja Zemljinih veštačkih satelita sa Novog Zelanda, u okviru programa pregleda situacije u svemiru (Space Situational Awareness - SSA), što je relativno nova oblast istraživanja u Agenciji za odbrambenu tehnologiju Novog Zelanda. Agencija radi u okviru odbrambenih snaga i ima sedište u Oklandu, na Severnom ostrvu Novog Zelanda. Razvoj SSA na Novom Zelandu je započeo 2015. godine pripremama za posmatranje planiranog ulaska u atmosferu satelita ATV-5 (Automated Transfer Vehicle 5), koji je lansirala Evropska svemirska agencija ESA kao jedno od njihovih vozila za snabdevanje Međunarodne svemirske stanice. Novi Zeland je izabran kao podesna lokacija za posmatranje, jer je poznato da većina satelita pri kraju svoje misije ulaze u atmosferu i sagorevaju iznad Južnog okeana, svega nekoliko hiljada kilometara jugoistočno od Novog Zelanda. U protekle četiri godine, Agencija za odbrambenu tehnologiju je značajno unapredila posmatračku opremu i komjuterske programe za obradu posmatranja. Nedavno je, nedaleko od Oklanda, izgrađena manja opservatorija sa dva teleskopa prečnika 28 cm koji se isključivo koriste za praćenje satelita, u niskoj orbiti (Low Earth Orbit - LEO) i u geostacionarnom pojasu (GEO). Posmatranja će od ove godine biti prikupljana automatizovano, a astrometrijsku i fotometrijsku kalibraciju će obavljati poseban softver zvani StarView koji je razvijen kao sastavni deo ovog projekta.

detaljnije

KGTA seminar, 5. februar 2019.

Naredni sastanak Seminara biće održan u utorak, 5. februara 2019, u sali 844 Matematičkog fakulteta sa početkom u 14 časova.

Predavač: Marinko Timotijević

Naslov predavanja: O KOMBINATORNOJ STRUKTURI AUTO-DUALNIH SIMPLICIJALNIH KOMPLEKSA

Apstrakt: Simplicijalne komplekse u odnosu na njihov Aleksanderov dual klasifikujemo kao pod-dualne, nad-dualne, auto-dualne i transcendentne. Na predavanju će biti predstavljena interesantna veza između pod-dualnih i auto-dualnih simplicijalnih kompleksa koja omogućava novi uvid u kombinatornu strukturu i klasifikaciju auto-dualnih simplicijalnih kompleksa kao i konstrukciju auto-dualnih trinagulacija topoloških prostora. Dokazuje se da je broj pod-dualnih kompleksa sa najviše n temena jednak broju auto-dualnih kompleksa sa n+1 temena kao i osobina da je svaki auto-dualni simplicijalno kompleks potpuno određen linkom proizvoljnog temena.

Predavanje je bazirano na radu:
M. Timotijević. Note on combinatorial structure of self-dual simplicialcomplexes, Mat. Vesnik 71, 104–122, (2019).

detaljnije

Konkurs Zadužbine Đoke Vlajkovića za podršku studentima u stručnom i naučnom usavršavanju, prijava od 01.02.2019.

Odbor Zadužbine Đoke Vlajkovića je na sednici održanoj 07.11.2018. godine, doneo Odluku o raspisivanju Konkursa Zadužbine Đoke Vlajkovića za podršku studentima u stručnom i naučnom usavršavanju.

Raspisuje se Konkurs za dodelu deset finansijskih podrški za stručno i naučno usavršavanje studenata Univerziteta u Beogradu, koje podrazumeva:

1.  učešće na naučnim i stručnim skupovima u zemlji i inostranstvu i
2. boravak u inostranstvu u okviru osnovnih, master i doktorskih akademskih studija.

Na Konkurs se mogu prijaviti nezaposleni studenti osnovnih, master i doktorskih akademskih studija Univerziteta u Beogradu.

Odluka
Prijava

Rok za podnošenje prijava počinje 01.02.2019. godine.

detaljnije

Drugi ciklus pripremne nastave 2019/2020

Prijavljivanje za drugi ciklus pripremne nastave je završeno.

detaljnije

Umrežavanje studenata sa profesionalcima iz oblasti inovacija, 22.2.2019.

Univerzitetski centar za razvoj karijere i savetovanje studenata organizuje Karijerno ćaskanje u Naučno-tehnološkom parku Beograd u petak, 22. februara 2019. godine sa početkom u 17 časova.

Ako imate želju da se, u opuštenoj atmosferi - uz kafu, upoznate sa predstavnicima kompanija članica Naučno-tehnološkog parka, koje razvijaju inovacije u oblasti informacionih tehnologija i drugih srodnih oblasti, prijavite se za učešće na Karijernom ćaskanju koje organizujemo u petak, 22. februara od 17 do 19 časova u Biznis Kafeu Naučno-tehnološkog parka Beograd na Zvezdari.

Biće to sjajna prilika da zavirite u prostorije NTP-a, da se informišete i čujete savete od zaposlenih u različitim kompanijama, da razjasnite neke nedoumice, da saznate kakve su mogućnosti i uslovi prakse, zaposlenje ili saradnja na projektima.

Inspirativni sagovornici pomoći će vam savetima kako da ideje pretočite u inovacije i uputiće vas u specifičnosti razvoja karijere u ovoj dinamičnoj oblasti.

Događaj je namenjen studentima završnih godina svih nivoa studija na Univerzitetu u Beogradu koji su zainteresovani za razvoj karijere u razvojno-tehnološkim i startap kompanijama koje posluju u okviru Naučno tehnološkog parka Beograd.

Sa studentima će razgovarati predstavnici sledećih kompanija: InterVenture, BoxSystem, MDPI, UrbiGo, DigitalWorx , Logic Bgrd, Alkemy Play i Teodesk, kao i zaposleni u Poslovno tehnološkom inkubatoru tehničkih fakulteta i Univerzitetskom centru za razvoj karijere i savetovanje studenata Univerziteta u Beogradu. Pridružiće nam se i polaznici i učesnici zimskog studentskog startap kampa u Naučno-tehnološkom parku Beograd „ParkUp“ koji se od 18. do 22.2. održava u NTP-u na Zvezdari.

Info o kompanijama

Prijavljivanje studenata za Karijerno ćaskanje otvoreno je do ponoći 19. februara na linku: https://goo.gl/forms/2P4uQjo9he5AntRE2.

Učešće je besplatno. Broj mesta je ograničen, zato požurite i rezervišite svoje mesto!

Pozivamo vas da iskoristite ovu priliku da se umrežite, povežete sa različitim kompanijama i saznate kako funkcioniše rad u inovativnom sektoru, dobijete savete za razvoj karijere, kao i informacije o mogućnostima za praksu, zaposlenje ili drugu vrstu angažovanja u skladu sa svojim interesovanjima.

detaljnije