Семинар за примењену математику, 13. март 2012.

Наредни састанак Семинара за примењену математику одржаће се у уторак, 13. марта 2012. у 14:15, соби 301ф, МИ САНУ.

Предавач: Татјана Јакшић, Математички институт САНУ

Наслов предавања: MPI PARALLELIZATION STRATEGIES FOR BEE COLONY OPTIMIZATION

Садржај: The Bee Colony Optimization (BCO) algorithm is a meta--heuristic that belongs to the class of biologically inspired stochastic swarm optimization methods, based on the foraging habits of bees in nature. BCO operates on a population of solutions, and therefore we expect it to represent a good basis for parallelization. The main contribution of this work is the development of new and more efficient parallelization strategies for BCO. We propose two synchronous and two asynchronous parallelization strategies for a distributed memory multiprocessor architecture under the Message Passing Interface (MPI) communication protocol. The first synchronous strategy involves independent execution of several BCO algorithms, while the second one implements cooperation between these algorithms. The asynchronous strategies are implemented in two ways: with centralized and with non-centralized communication control. The presented experimental results, addressing the problem of static scheduling independent tasks on identical machines, show that our parallel BCO algorithms provide excellent performance. As for the case of independent execution, we obtain significant speedup while preserving the solution quality. Cooperative strategy leads to obtaining better quality solutions within the same amount of wall--clock time, as long as it is applied to a modest number of processors engaged in parallel BCO execution. As this number increases, asynchronous strategies outperform the other ones with respect to both solution quality and running time.

Joint work with T. Davidović, D. Ramljak, M. Šelmić and D. Teodorović

детаљније

ЦГТА семинар, 13. март 2012.

Наредни састанак ЦГТА семинара одржаће се у уторак, 13. марта 2012, од 18:00 - 20:00 часова на Математичком факултету, IV спрат (пројектор сала)

Предавач: Коста Дошен, Математички институт САНУ:

Наслов предавања: Критеријум планарности за графове

Садржај: Доказано је да је повезани граф планаран ако и само ако су сви његови коциклови са бар четири ивице ,,засновани'' у графу. Појам заснованости у том критеријуму за планарност, који је чисто комбинаторан, потиче од интуитивне идеје да код  планарности треба да постоји линеарно уређење ивица коцикла такво да у два подграфа који остају после одстрањивања тих ивица не сме да буде укртштања дисјунктних путева који повезују чворове тих ивица. За смер здесна улево горње еквиваленције доказ који ће бити дат заснива се на Куратовсковљевој теореми о планарности која говори о графовима K_{3,3} и K_5, али сам критеријум не спомиње K_{3,3} и К_5. Показује се да су још неке варијанте критеријума нужне и довољне за планарност.

детаљније

Семинар за Биоинформатику, 7. март 2012.

У среду, 7. марта, са почетком у 18 сати, у сали 718 на Математичком факултету Универзитета у Београду, у оквиру семинара Биоинформатика биће одржано предавање Проф. др Љиљане Колар-Анић са темом "Осцилаторни процеси".

Осцилаторни процеси су део нашег живота и предмет су изучавања многих наука. Циљ овог предавања је да, у најкраћим цртама, на конкретним примерима, повеже базична знања из различитих научних области неопходна за објашњење овог феномена, његовог моделирања и евентуалне примене.

Др Љиљана Колар-Анић је редовни професор Факултета за физичку хемију Универзитета у Београду. Предаје "Статистичку термодинамику" и "Динамику нелинеарних процеса". На докторским студијама задужена је за наставу из предмета: "Осцилаторни процеси у хемијским, физичкохемијским и биолошким системима", "Моделирање и симулација сложених процеса"

http://www.ffh.bg.ac.rs/doktorske_modeliranje_i_simulacija.html

као и "Биофизичка  хемија и самоорганизација неравнотежних система". Била је руководилац више пројеката из области "Нелинеарних наука". Тренутно је руководилац националног Пројекта 172015: "Динамика нелинеарних физичкохемијских и биолошких сиситема са моделирањем и предвиђањем њихових понашања под неравнотежним условима". Основни интерес њеног научног рада су: "Статистичка термодинамика", "Неравнотежна термодинамика", "Хемијска кинетика", "Динамика и самоорганизација неравнотежних процеса", "Стохастичка анализа процеса, нуклеација, адсорпција".



детаљније

9. Међународни сајам образовања 2012, Београд

А шта ћеш ти да студираш?

Математички факултет на 9. Међународном сајму образовања 2012,
заједнички штанд Универзитета у Београду, од 8. до 10. марта 2012.
године (од 10 до 18 сати), хотел Континентал, Нови Београд

детаљније

Семинар за геометрију, образовање и визуализацију са применама, 8. март 2012.

Наредни састанак Семинара за геометрију, образовање и визуализацију одржаће се у четвртак, 8. марта 2012. у 17h, у сали 301Ф, МИ.

Предавач: Катица Р. (Стевановић) Хедрих, Одељење за механику, Математички институт  САНУ Београд, Машински факултет Универзитета у Нишу

Наслов предавања:

 

ЈОШ ЈЕДНОМ О РОТАЦИЈИ БАЗНИХ ВЕКТОРА ТАНГЕНТНОГ ПОРСТОРА ВЕКТОРА ПОЛОЖАЈА И ПРОШИРЕЊУ ЊЕГОВЕ ДИМЕНЗИОНАЛНОСТИ


Садржај: Полази се од појмова линеарна и нелинеарна трансформација координата и координатних система, и указује се на  инваријантне геометријске и кинетичке објекте при преласку из једног  система координата у други, који су међусобно везани линеарним, односно нелинеарним трансформацијама координата. Показује се да у криволинијском систему координата, координате кинетичке тачке и координате вектора положаја те тачке нису идентичне. Изводе се изрази за базне векторе тангентног простора вектора положаја кинетичке тачке у генералисаном систему криволинијских ортогоналних и неортогоналних координата, и дају примери у поларно - цилиндричком, као и сферном систему криволинијских ортогоналних координата.

Даље се изводе изрази за промене, са временом, базних вектора тангентног простора вектора положаја кинетичке тачке  и указује се на геометријске (физичке), коваријантне и контраваријантне координате вектора положаја кинетичке тачке, њене брзине и убрзања,  у том покретном криволинијском систему координата.

Приказани су изрази за угаоне брзине и дилатације триједра базних вектора тангентног простора вектора положаја кинетичке тачке у генералисаном систему криволинијских координата, а као посебни примери у поларно - цилиндричком систему координата о сферном систему ортогоналних криволинијских координата.

Изводи се анализа чланова израза за компоненте брзине и убрзања у криволинијским координатним системима (генералисаном, поларно - цилиндричком и сферном) са аспекта преносног кретања криволинијског система координата у односу на основни фиксирани систем Descartes-овог система координата и релативног кретања кинетичке тачке по координатним линијама криволинијског система координата. Указује се на компоненту убрзања познату под именом Coriolis-овог убрзања услед спреге преносног  обртног кретања и релативног кретања.  Као финале ове анализе указује се на постојање силе инерције Coriolis - овог типа у покретним криволинијским системима координата тангентног простора вектора положаја у тродимензионалном реалном простору.

Затим се даје уопштење претходне теорије прелазом на описивање динамике система материјалних тачака, које су подвргнуте геометријским стационарним и геометријским реономним везама, са одговарајућим бројем степени слободе покретљивости и степени слободе кретања. Указује се на  редукцију укупног броја координата система кинетичких тачака до броја степени слободе покретљивости истог, што доводи до проширења димензионалности тангентих простора вектора положаја једног броја кинетичких тачака материјалног система, што са друге стране смањује број спрегнутих диференцијалних  једначина кретања материјалног система и олакшава решавање задатака кинетике материјалног механичког система.

детаљније

Семинар механике, 7. март 2012.

Наредни састанак Семинара механике одржаће се у среду, 7. марта 2012, у 18h у сали 301ф Математичког института САНУ.

Предавач: Асистент dr med Анђелка Хедрих, Државни универзитет у Новом Пазару

Наслов предавања: Моделовање осцилација зоне пелуциде пре и после оплодње - ENOC Yang Scientist Prize 2011 - EuroMecx Society

детаљније

Математички методи механике, 7. март 2012.

Наредно предавање на курсу Геометрија, механика и интеграбилни системи, у оквиру Семинара Математички методи механике, одржаће се у среду, 7. марта 2012. у 12 часова у Математичком институту САНУ, Кнеза Михаила 36, трећи спрат, сала 301ф.

Предавач: Катарина Кукић

Наслов предавања: ХАМИЛТОН-ЈАКОБИЈЕВЕ ЈЕДНАЧИНЕ

http://www.mi.sanu.ac.rs/mmm/

детаљније

Семинар Катедре за астрономију, 6. март 2012.

Наредни састанак Семинара из астрономије и астрофизике биће одржан у уторак, 6. марта 2012. године, у 18 сати, у просторијама Катедре.

Предавач: Јован Алексић, студент докторских студија на Математичком факултету

Наслов предавања: ТЕХНОЛОГИЈА У РАДУ ВИРТУЕЛНИХ ОПСЕРВАТОРИЈА

детаљније

Семинар за примењену математику, 6. март 2012.

Наредни састанак Семинара за примењену математику одржаће се у уторак, 6. марта 2012. у 14:15, соби 301ф, МИ САНУ.

Предавачи: Драган Сатарић, Невенка Антић, Викимедија Србије, Creative Commons Serbia

Наслов предавања: ДИГИТАЛИЗАЦИЈА И ДРУШТВО ЗНАЊА

Садржај: У предавању се даје анализа утицаја дигитализације на друштво знања. Посебна пажња посвећена је приказу савремене и отворене, дигитално правне Creative Commons стандардизације, којом се постиже, развија и одржава потпуна интелектуална интеракција, као основна претпоставка друштва знања. Циљ предавања је упознавање са основама слободног знања и суштином и формом Creative Commons стандарда, као и покретање расправе о стратегији имплементације ових стандарда у складу с примерима добре међународне праксе.

Предавање се састоји се из три дела: први део посвећен је добрим праксама слободног знања, други део је о ауторском праву и Creative Commons стандардима, предавање се завршава интерактивном демонстрацијом методологије Creative Commons лиценцирања.

детаљније

ЦГТА семинар, 6. март 2012.

Наредни састанак ЦГТА семинара одржаће се у уторак, 6. марта 2012, од 18:00 - 20:00 часова на Математичком факултету, IV спрат (пројектор сала)

ГРОМОВ - семинар

Најављујемо нови стални тематски циклус предавања везаних за изабране радове Михаила Громова 

http://www.ihes.fr/~gromov/

Међу радовима који су нам у фокусу је и рад Singularities, expanders and topology of map. Part 2: From combinatorics to topology via algebraic isoperimetry

http://www.ihes.fr/~gromov/PDF/morse2_gafa.pdf

Очекујемо да ће бар једно од 4 месечна предавања бити у оквиру овог циклуса. Прво предавање је прегледног карактера са изабраним примерима и проблемима који би требало да мотивишу слушаоце.

детаљније

Вести и дешавања


Активности на семинарима

све вести