9. Међународни сајам образовања 2012, Београд

А шта ћеш ти да студираш?

Математички факултет на 9. Међународном сајму образовања 2012,
заједнички штанд Универзитета у Београду, од 8. до 10. марта 2012.
године (од 10 до 18 сати), хотел Континентал, Нови Београд

детаљније

Семинар за геометрију, образовање и визуализацију са применама, 8. март 2012.

Наредни састанак Семинара за геометрију, образовање и визуализацију одржаће се у четвртак, 8. марта 2012. у 17h, у сали 301Ф, МИ.

Предавач: Катица Р. (Стевановић) Хедрих, Одељење за механику, Математички институт  САНУ Београд, Машински факултет Универзитета у Нишу

Наслов предавања:

 

ЈОШ ЈЕДНОМ О РОТАЦИЈИ БАЗНИХ ВЕКТОРА ТАНГЕНТНОГ ПОРСТОРА ВЕКТОРА ПОЛОЖАЈА И ПРОШИРЕЊУ ЊЕГОВЕ ДИМЕНЗИОНАЛНОСТИ


Садржај: Полази се од појмова линеарна и нелинеарна трансформација координата и координатних система, и указује се на  инваријантне геометријске и кинетичке објекте при преласку из једног  система координата у други, који су међусобно везани линеарним, односно нелинеарним трансформацијама координата. Показује се да у криволинијском систему координата, координате кинетичке тачке и координате вектора положаја те тачке нису идентичне. Изводе се изрази за базне векторе тангентног простора вектора положаја кинетичке тачке у генералисаном систему криволинијских ортогоналних и неортогоналних координата, и дају примери у поларно - цилиндричком, као и сферном систему криволинијских ортогоналних координата.

Даље се изводе изрази за промене, са временом, базних вектора тангентног простора вектора положаја кинетичке тачке  и указује се на геометријске (физичке), коваријантне и контраваријантне координате вектора положаја кинетичке тачке, њене брзине и убрзања,  у том покретном криволинијском систему координата.

Приказани су изрази за угаоне брзине и дилатације триједра базних вектора тангентног простора вектора положаја кинетичке тачке у генералисаном систему криволинијских координата, а као посебни примери у поларно - цилиндричком систему координата о сферном систему ортогоналних криволинијских координата.

Изводи се анализа чланова израза за компоненте брзине и убрзања у криволинијским координатним системима (генералисаном, поларно - цилиндричком и сферном) са аспекта преносног кретања криволинијског система координата у односу на основни фиксирани систем Descartes-овог система координата и релативног кретања кинетичке тачке по координатним линијама криволинијског система координата. Указује се на компоненту убрзања познату под именом Coriolis-овог убрзања услед спреге преносног  обртног кретања и релативног кретања.  Као финале ове анализе указује се на постојање силе инерције Coriolis - овог типа у покретним криволинијским системима координата тангентног простора вектора положаја у тродимензионалном реалном простору.

Затим се даје уопштење претходне теорије прелазом на описивање динамике система материјалних тачака, које су подвргнуте геометријским стационарним и геометријским реономним везама, са одговарајућим бројем степени слободе покретљивости и степени слободе кретања. Указује се на  редукцију укупног броја координата система кинетичких тачака до броја степени слободе покретљивости истог, што доводи до проширења димензионалности тангентих простора вектора положаја једног броја кинетичких тачака материјалног система, што са друге стране смањује број спрегнутих диференцијалних  једначина кретања материјалног система и олакшава решавање задатака кинетике материјалног механичког система.

детаљније

Семинар механике, 7. март 2012.

Наредни састанак Семинара механике одржаће се у среду, 7. марта 2012, у 18h у сали 301ф Математичког института САНУ.

Предавач: Асистент dr med Анђелка Хедрих, Државни универзитет у Новом Пазару

Наслов предавања: Моделовање осцилација зоне пелуциде пре и после оплодње - ENOC Yang Scientist Prize 2011 - EuroMecx Society

детаљније

Математички методи механике, 7. март 2012.

Наредно предавање на курсу Геометрија, механика и интеграбилни системи, у оквиру Семинара Математички методи механике, одржаће се у среду, 7. марта 2012. у 12 часова у Математичком институту САНУ, Кнеза Михаила 36, трећи спрат, сала 301ф.

Предавач: Катарина Кукић

Наслов предавања: ХАМИЛТОН-ЈАКОБИЈЕВЕ ЈЕДНАЧИНЕ

http://www.mi.sanu.ac.rs/mmm/

детаљније

Семинар Катедре за астрономију, 6. март 2012.

Наредни састанак Семинара из астрономије и астрофизике биће одржан у уторак, 6. марта 2012. године, у 18 сати, у просторијама Катедре.

Предавач: Јован Алексић, студент докторских студија на Математичком факултету

Наслов предавања: ТЕХНОЛОГИЈА У РАДУ ВИРТУЕЛНИХ ОПСЕРВАТОРИЈА

детаљније

Семинар за примењену математику, 6. март 2012.

Наредни састанак Семинара за примењену математику одржаће се у уторак, 6. марта 2012. у 14:15, соби 301ф, МИ САНУ.

Предавачи: Драган Сатарић, Невенка Антић, Викимедија Србије, Creative Commons Serbia

Наслов предавања: ДИГИТАЛИЗАЦИЈА И ДРУШТВО ЗНАЊА

Садржај: У предавању се даје анализа утицаја дигитализације на друштво знања. Посебна пажња посвећена је приказу савремене и отворене, дигитално правне Creative Commons стандардизације, којом се постиже, развија и одржава потпуна интелектуална интеракција, као основна претпоставка друштва знања. Циљ предавања је упознавање са основама слободног знања и суштином и формом Creative Commons стандарда, као и покретање расправе о стратегији имплементације ових стандарда у складу с примерима добре међународне праксе.

Предавање се састоји се из три дела: први део посвећен је добрим праксама слободног знања, други део је о ауторском праву и Creative Commons стандардима, предавање се завршава интерактивном демонстрацијом методологије Creative Commons лиценцирања.

детаљније

ЦГТА семинар, 6. март 2012.

Наредни састанак ЦГТА семинара одржаће се у уторак, 6. марта 2012, од 18:00 - 20:00 часова на Математичком факултету, IV спрат (пројектор сала)

ГРОМОВ - семинар

Најављујемо нови стални тематски циклус предавања везаних за изабране радове Михаила Громова 

http://www.ihes.fr/~gromov/

Међу радовима који су нам у фокусу је и рад Singularities, expanders and topology of map. Part 2: From combinatorics to topology via algebraic isoperimetry

http://www.ihes.fr/~gromov/PDF/morse2_gafa.pdf

Очекујемо да ће бар једно од 4 месечна предавања бити у оквиру овог циклуса. Прво предавање је прегледног карактера са изабраним примерима и проблемима који би требало да мотивишу слушаоце.

детаљније

Одељење за математику, 2. март 2012.

<п>Наредни састанак Одељења за математику одржаће се 2. марта 2012. у 14 часова у сали II на првом спрату Математичког института САНУ, Кнез-Михаилова 36 (зграда преко пута САНУ).

Предавач: Professor Saнdro Coriasco, Faculty of Mathematics, University of Torino

Наслов предавања: L^p (R^n)-BOUNDEDNESS OF ANISOTROPIC MULTIPLIERS AND OF $SG$ FOURIER INTEGRAL OPERATORS

Садржај предавања може се преузети ОВДЕ.

детаљније

Семинар за геометрију, образовање и визуализацију са применама, 1. март 2012.

Семинар за геометрију, образовање и визуализацију са применама почиње са радом у летњем семестру 1. марта. Наредни састанак ће се одржати у четвртак, 1.3.2012. у 17h, у сали 301Ф, МИ.

Предавач: Бранко Драговић, Институт за физику, Београд

Наслов предавања: p-Адичне, аделичне и зета струне

Садржај: Теорија струна је најбољи кандидат за фундаменталну физичку теорију, која обједињује све основне силе и елементарне честице. Струне су веома мали једно-димензиони објекти, чија просторно-временска својства припадају Архимедовој или не-Архимедовој геометрији. Када се светска површ струна описује p-адичним  (уместо реалним) бројевима - говоримо о p-адичним струнама. У описивању динамике струна служимо се нелокалним и нелинеарним лагранжијанима.

У овом предавању биће дат кратак преглед истраживања аутора у теорији струна са нагласком на p-адичне струне. Предавање је поводом недавног избора аутора за члана Јужнословенске академије нелинеарних наука.

детаљније

Семинар механике, 29. фебруар 2012.

Наредни састанак Семинара механике одржаће се у среду, 29. фебруара, у 18h у сали 301ф  Математичког института САНУ.

Предавач: Проф. Драгомир Н. Зековић, Катедра за механику, Машински факултет, Универзитет у Београду

Наслов предавања: Динамика механичких система са нелинеарним нехолономним везама - историја решавања проблема материјалне реализације нелинеарних нехолономних веза (други део)

детаљније

Вести и дешавања


Активности на семинарима

све вести