Одељење за математику, 30. децембар 2014.

Наредни састанак Одељење за математику биће одржан као заједнички састанак са Семинаром за Логику у уторак, 30. децембра 2014. у сали 301ф Математичког института САНУ са почетком у 16:30 часова.

Предавач: академик Стево Тодорчевић

Наслов предавања: МЕТОДИ ГРУБИХ КЛАСИФИКАЦИЈА МАТЕМАТИЧКИХ СТРУКТУРА

Апстракт: У областима математике које испитују структуре велике сложености често се примењују методе такозваних `грубих` класификација: да би се разумела једна класа сложених математичких структура, прво се иде према проналазењу `критичних` чланова те класе. Да један такав приступ истраживању математичких структура може бити јако користан, по први пут се јасно види у раду F.P. Ramsey-а који је на тај начин решио случај EntscheidungsproblemHilbert-а и Ackermann-а далеке 1930-те године. Данас је тај приступ доста распрострањен и додирује широк спектар математичких области, од топологије до функционалне анализе, а такође је присутан и у неким областима информатике. Ово ће бити преглед једног вишегодишњег научноистраживачког рада где се тај приступ користи.

Серија предавања је направљена по угледу на серију предавања коју је професор Тодорчевић држао на Универзитету UC Berkeley у оквиру "Tarski 2014 Lecture Series" у пролеће 2014.

детаљније

Обавештење о нерадним данима

Службе Математичког факултета неће радити од 1. до 11. јануара 2015. године. Први радни дан у 2015. години је понедељак 12. јануар.

СРЕЋНИ ПРАЗНИЦИ!!!

детаљније

Одељење за математику, 29. децембар 2014.

Ванредни састанак Одељења за математику биће одржан у понедљак, 29. децембра 2014. у сали 301ф Математичког института САНУ са почетком у 14 часова.

На овом састанку, предавања ће одржати двоје младих доктораната који су у програму Института у коме се прати развој бивших ученика Математичке гимназије који су школовање наставили у иностранству.

Предавач: Наслов предавања: Ана Ђурђевац, BMS, Freie Universität Berlin

Наслов предавања: Параболичке парцијалне диференцијалне једначине на покретним просторима

Садржај: На предавању ће бити дат преглед основне теорије парцијалних диференцијалних једначина на покретним просторима у апстрактном случају.

Биће уведени основни појмови, као што су Гелфанд-ова тројка, материјални извод и слаби материјални извод.

Као најважнији резултат биће представљена егзистенција и јединственост решења одређене класе парцијалних диференцијалних једначина.

Специјално, биће наведен пример дифузне једначине на покретној хиперповрши.



Предавач: Михајло Цекић, Универзитет у Кембриџу

Наслов предавања: Инверзни проблеми за конексије

Инверзни проблеми су они у којима покушавамо да сазнамо информације о одређеном систему (као што је унутрашњост Земље или тело пацијента), без његовог преходног растављања на делиће, тј. на основу његове интеракције са одређеним спољашњим надражајима, као што су разни таласи и поља.

Већина таквих система се добија из физичких система који су моделовани парцијалним диференцијалним једначинама, а проблем се обично своди на то да се одреде параметри једначина на основу неких закључака о решењима.

Оно што чини ову област популарном је то што се налази између примењене и теоријске математике.

На самом предавању предавач ће говорити о теоријској страни области, тачније о тзв. инверзном проблему за конексије.

детаљније

Свечани скуп у Удружењу `Милутин Миланковић`

Свечани скуп поводом облежавања Милнковићевих јубилеја одржаће се у среду 24. децембра у 14 сати у Поп Лукиној 1б.

детаљније

Одељење за математику, 23. децембар 2014.

Наредни састанак Одељења за математику биће одржан као заједнички састанак са Семинаром за логику у уторак, 23. децембра 2014. у сали 301ф Математичког института САНУ са почетком у 16:30 часова.

Предавач: академик Стево Тодорчевић

Наслов предавања: МЕТОДИ ГРУБИХ КЛАСИФИКАЦИЈА МАТЕМАТИЧКИХ СТРУКТУРА

Садржај:

У областима математике које испитују структуре велике сложености често се примењују методе такозваних `грубих` класификација: да би се разумела једна класа сложених математичких структура, прво се иде према проналажењу `критичних`  чланова те класе.

Да један такав приступ истраживању математичких структура може бити јако користан, по први пут се јасно види у раду F.P. Ramsey-а који је на тај начин решио случај Entscheidungsпроблем-а Hilberta и Ackermanna далеке 1930-те године.

Данас је тај приступ доста распрострањен и додирује широк спектар математичких области, од топологије до функционалне анализе, а такође је присутан и у неким областима информатике.

Ово ће бити преглед једног вишегодишњег научноистраживачког рада где се тај приступ користи.

Серија предавања је направљена по угледу на серију предавања коју је професор Тодорчевић држао на Univerzitetu UC Berkeley у оквиру "Tarski 2014 Lecture Series" у пролеће 2014.

детаљније

Семинар Катедре за алгебру и математичку логику, 26. децембар 2014.

Наредни састанак Семинара биће одржан у петак, 26. децембра 2014. са почетком у 10:15h у сали 840 Математичког факултета, V спрат.

Предавач: Горан Ђанковић

Наслов предавања: Ранг елиптичких кривих у фамилијама (други део)

детаљније

Семинар Математички методи механике, 24. децембар 2014.

Наредни састанак Семинара биће одржан у среду, 24. децембра 2014. у сали 301ф Математичког института САНУ са почетком у 15 часова.

Предавач: Владимир Јанковић, Математички факултет, Београд

Наслов предавања: Увод у оптимално управљање - Понтрјагинов принцип максимума - специјални курс

детаљније

Семинар за геометрију, образовање и визуелизацију са применама, 25. децембар 2014.

Наредни састанак Семинара биће одржан у четвртак, 25. децембра 2014. у сали 301ф Математичког института САНУ са почетком у 17:15.

Предавач: Ђорђе Баралић

Наслов предавања: Кратак доказ Бредлијеве теореме

Садржај: Бредлијева теорема је једно проширење Карнове теореме за троугао и конику која сече три странице датог троугла. Карнова теорема је у извесном смислу природна генерализација класичне Чевијеве и Менелајеве теореме. На овом предавању ће бити изложен доказ базиран на класичним теоремама пројективне геометрије уз коришћење софтвера Cinderella, уз чије примене је на елегантан начин добијен. Овај рад је прихваћен за објављивање у American Mathematical Monthly.

детаљније

Семинар за механику, 24. децембар 2014.

Наредни састанак Семинара биће одржан у среду, 24. децембра 2014. у сали 301ф Математичког института САНУ са почетком у 18 часова.

Предавач: Владимир Драговић, Математички институт САНУ

Наслов предавања: УВОД У ПСЕУДО-ИНТЕГРАБИЛНЕ БИЛИЈАРЕ

Садржај: Изучавају се нови механички системи: билијари унутар области које су ограничене луковима конфокалних коника, и чија граница садржи неконвексне углове. Представљају се основна динамичка и геометријска својства таквих система.

детаљније

Семинар за рачунарство и примењену математику, 23. децембар 2014.

Наредни састанак Семинара за рачунарство и примењену математику биће одржан у уторак, 23. децембра 2014. у сали 301ф Математичког института САНУ са почетком у 14:15 часова.

Предавач: Илија Баташ Бјелић, Електротехнички факултет Универзитета у Београду

Наслов предавања: ОПТИМИЗАЦИЈА У ЕНЕРГЕТИЦИ

Садржај: Оптимизационе технике примењују се на моделе у енергетици у свету и код нас. Најпре су се развили модели техничке оптимизација електроенергетских система због проблема управљања (експлоатације) са динамиком реда делова секунде, до управљања на сатном нивоу, а затим и због проблема планирања на дневном, сезонском и вишегодишњем нивоу. Према функцији циља затим се развијају модели вишекритеријумске оптимизације која поред техничких у обзир узима и економске, географске и регулаторне аспекте модела у енергетици. Економски аспект могу бити ограничења или минимизација укупних или специфичних трошкова, максимизација поузданости, профита или нека њихова комбинација. Географски аспект односи се на величину система који се оптимизира и начин на који се укључују енергетски ресурси, трговина и сл. Регулаторни аспект најчешће представљају ограничења или минимизација емисија гасова са ефектом стаклене баште. Број комерцијалних, бесплатних и корисничких софтверских алата за оптимизацију модела у енергетици са различитим линеарним и нелинеарним алгоритмима је све већи. Са појавом обновљивих извора енергије оптимизација модела енергетских система постаје све сложенија.

Референце:
Iqbal, M., M. Azam, M. Naeem, A. S. Khwaja, and A. Anpalagan. 2014. "Optimization classification, algorithms and tools for renewable energy: A review." Renewable and Sustainable Energy Reviews no. 39 (0):640-654.
doi: http://dx.doi.org/10.1016/j.rser.2014.07.120.

детаљније

Вести и дешавања


Активности на семинарима

све вести