Семинар за механику, 24. децембар 2014.

Наредни састанак Семинара биће одржан у среду, 24. децембра 2014. у сали 301ф Математичког института САНУ са почетком у 18 часова.

Предавач: Владимир Драговић, Математички институт САНУ

Наслов предавања: УВОД У ПСЕУДО-ИНТЕГРАБИЛНЕ БИЛИЈАРЕ

Садржај: Изучавају се нови механички системи: билијари унутар области које су ограничене луковима конфокалних коника, и чија граница садржи неконвексне углове. Представљају се основна динамичка и геометријска својства таквих система.

детаљније

Семинар за рачунарство и примењену математику, 23. децембар 2014.

Наредни састанак Семинара за рачунарство и примењену математику биће одржан у уторак, 23. децембра 2014. у сали 301ф Математичког института САНУ са почетком у 14:15 часова.

Предавач: Илија Баташ Бјелић, Електротехнички факултет Универзитета у Београду

Наслов предавања: ОПТИМИЗАЦИЈА У ЕНЕРГЕТИЦИ

Садржај: Оптимизационе технике примењују се на моделе у енергетици у свету и код нас. Најпре су се развили модели техничке оптимизација електроенергетских система због проблема управљања (експлоатације) са динамиком реда делова секунде, до управљања на сатном нивоу, а затим и због проблема планирања на дневном, сезонском и вишегодишњем нивоу. Према функцији циља затим се развијају модели вишекритеријумске оптимизације која поред техничких у обзир узима и економске, географске и регулаторне аспекте модела у енергетици. Економски аспект могу бити ограничења или минимизација укупних или специфичних трошкова, максимизација поузданости, профита или нека њихова комбинација. Географски аспект односи се на величину система који се оптимизира и начин на који се укључују енергетски ресурси, трговина и сл. Регулаторни аспект најчешће представљају ограничења или минимизација емисија гасова са ефектом стаклене баште. Број комерцијалних, бесплатних и корисничких софтверских алата за оптимизацију модела у енергетици са различитим линеарним и нелинеарним алгоритмима је све већи. Са појавом обновљивих извора енергије оптимизација модела енергетских система постаје све сложенија.

Референце:
Iqbal, M., M. Azam, M. Naeem, A. S. Khwaja, and A. Anpalagan. 2014. "Optimization classification, algorithms and tools for renewable energy: A review." Renewable and Sustainable Energy Reviews no. 39 (0):640-654.
doi: http://dx.doi.org/10.1016/j.rser.2014.07.120.

детаљније

Одбрана докторске дисертације мр Миљана Кнежевића, 23.12.2014.

Одбрана докторске дисертације мр Миљана Кнежевића "Хармонијска и квазиконформна пресликавања, квази-изометрије и кривина", одржаће се у уторак 23. децембра 2014. у 17 сати у сали 706/IV.

детаљније

Одбрана докторске дисертације Александра Картеља, 23.12.2014.

Одбрана докторске дисертације Александра Картеља "Примене метахеуристике засноване на електромагнетизму у решавању проблема класификације", одржаће се у уторак 23. децембра 2014. у 19 сати у сали 718.

детаљније

Семинар Катедре за рачунарство и информатику, 18. децембар 2014.

Наредни састанак Семинара биће одржан у четвртак 18. децембра 2014. године у сали 718 са почетком у 18h.

На састанку ће колега Мирко Стојадиновић изнети предлог теме за докторску дисертацију под називом "Решавање проблема CSP техникама свођења на проблем SAT"

Апстракт предавања је доступан на адреси:
http://computing.matf.bg.ac.rs

детаљније

Семинар Математички методи механике, 17. децембар 2014.

Наредни састанак Семинара биће одржан у среду, 17. децембра 2014. у сали 301ф Математичког института САНУ са почетком у 15 часова.

Предавач: Владимир Јанковић, Математички факултет, Београд

Наслов предавања: Увод у оптимално управљање - Понтрјагинов принцип максимума - специјални курс

детаљније

Семинар за геометрију, образовање и визуелизацију са применама, 18. децембар 2014.

Наредни састанак Семинара биће одржан у четвртак, 18. децембра 2014. у сали 301ф Математичког института САНУ са почетком у 17:15.

Предавач: Маријана Бабић

Наслов предавања: Представљаење рада Hitoshi Furuhata "Hypersurvaces in statistical manifolds"

Садржај: На предавању ће бити дат преглед рада Hitoshi Furuhata "Hypersurvaces in statistical manifolds".

Биће испитано који услови за кривину статистичке многострукости омогућавају увођење неке врсте стандардне хиперповрши, што је први корак у развоју теорије статистичке подмногострукости.

Такође, биће уведена комплексна верзија појма статистичке структуре.

детаљније

Семинар за механику, 17. децембар 2014.

Наредни састанак Семинара биће одржан у среду, 17. децембра 2014. у сали 301ф Математичког института САНУ са почетком у 18 часова.

Предавач: Дубравка Мијуца, University UNION - Nikola Tesla. Faculty of Civil Construction Menagement. Department of Structural Engineering.

Наслов предавања: NUMERICAL SIMULATION OF OPEN CELLS FOAMS

Садржај: The new fully three dimensional finite element simulation methodology for numerical modelling of behaviour of open cell foams, is presented. It is done on the example of the new original design of impact protective aluminum alloy AlSi7Mg0.3 foam.

The foam structure is made to resemble the behaviour of the Pomelo citrus MAxima and *Macadamia integrifolia *fruits which are distinctive for its superior mechanical characteristics during dynamical loading. The lecture therefore cover the interesting research area of Biomimetics.

The investigation is performed under the DFG Priority Project SMP 1420 -"Biomimetic Materials Research: Functionality by Hierarchical Structuring of Materials", performed partially by Institute IMWF of University of Stuttgart, in which author has worked during that time.

детаљније

Семинар за рачунарство и примењену математику, 16. децембар 2014.

Наредни састанак Семинара за биће одржан у уторак, 16. децембра 2014. у сали 301ф Математичког института САНУ са почетком у 14:15 часова.

Предавач:  Марко Петровић, Факултет организационих наука

Наслов предавања: РАЗВОЈ ПРОЦЕСА ЕКСТРАКЦИЈЕ, ТРАНСФОРМАЦИЈЕ И ПУЊЕЊА ПОДАТАКА СКЛАДИШТА ПОДАТАКА ЗАСНОВАН НА МОДЕЛОМ ВОЂЕНОМ ПРИСТУПУ

Садржај: У раду се разматра проблем концептуализације и аутоматизације развоја ETL процеса и даје оригинално решење које се заснива на формалној спецификацији ETL процеса и њеној аутоматизацији уз помоћ развијеног специфичног апликационог оквира.

У складу са Domain-Specific Modeling (DSM) приступом, за формалну спецификацију дефинисано је неколико нових доменско-специфичних језика: језик за спецификацију операција трансформација података (ETL-O), језик за спецификацију тока извршавања ETL процеса (ETL-P), језик за спецификацију израза (ETL-E) и језик за спецификацију шаблона операција трансформација (ETL-T).

Сваки од ових језика дефинише концепте који су релевантни за специфични аспект ETL процеса. Имплементација специфицираних доменско-специфичних језика остварена је увођењем специфичног апликационог оквира као технолошке подршке предложеној формалној спецификацији.

Увођењем апликационог оквира значајно је подигнут семантички ниво који је имплементационо подржан и који се може аутоматизовати. Имплеметација се заснива на аутоматској трансформацији модела, формираним у складу са одговарајућим доменско-специфичним језиком, у изврсни кôд апликационог оквира.

Уведена је и специфична ETL платформа као проширење Microsoft .NET платформе, којом је специфицирана технолошка подршка развоју и извршавању модела ETL процеса. Заправо, ETL платформом се описује технолошка подршка моделовању и имплементацији доменско-специфичних језика.

Аутоматске трансформације модела, формираних коришћењем синтаксних едитора и заснованим на одговарајућим доменско-специфичним језицима, у извршни кôд апликационог оквира подржане су специфично развијеним генераторима.

Апликациони оквир подржан је скупом сервиса који омогућавају извршавање и управљање извршним кôдом, генерисаним из формираних модела. Представљена је општа физичка софтверска архитектура ETL платформе, као основа за њену имплементацију.

У циљу валидације решења које се предлаже спроведно је више експерименталних тестирања.

детаљније

Семинар из астрономије и астрофизике, 16. децембар 2014.

Наредни састанак Семинара биће одржан у уторак, 16. децембра 2014. од 18h у сали 809 Математичког факултета, V спрат.

Предавач:  Моника Јурковић, истраживач-сарадник Астрономске опсерваторије

Наслов предавања: О цефеидама типа II

детаљније

Вести и дешавања


Активности на семинарима

све вести