Стипендије у Руској Федерацији, конкурс отворен до 20.03.2016.

Министарство образовања и науке Русије и Росотрудничество објављују конкурс за пријем држављана Републике Србије на школовање у образовним институцијама за високо образовање у Руској Федерацији за школску 2016/2017. годину.

За Србију се за пријем на школовање у образовним институцијама Руске Федерације на рачун државног буџета (за школску 2016/2017. годину) издваја квота од 85 студената за програме високог образовања и додатног стручног образовања.

Одабир кандидата за школовање врши Росотрудничество (Руски центар за науку и културу у Србији), уз присуство представника министарства из земље пребивалишта кандидата, руских амбасада и страних представника.

Више информација о стипендијама

детаљније

Стипендије Пекиншког технолошког института за 2016/2017. академску годину

Пекиншки технолошки институт (Beijing Institute of Technology), са којим Универзитет у Београду има Споразум о сарадњи, проследио је информацију о два типа стипендија за 2016/2017. академску годину, доступним студентима основних, мастер и докторских академских студија Универзитета у Београду.

Детаљније информације о стипендијама

Детаљније информације о Пекиншком технолошком институту

детаљније

Недеља отвореног образовања, 7-11. март 2016.

Поводом обележавања Недеље отвореног образовања Универзитетска Библиотека „Светозар Марковић“, Београд, Секција библиотекара и књижничара Заједнице института Србије и КоБСОН организују низ корисних предавања и радионица.

Програм догађаја

Детаљније о Недељи отвореног образовања

Теме су бројне и разноврсне, а што је најважније, корисне студентима.

детаљније

Трибина `Михајло Идворски Пупин, путоказ у 21. веку`, 01.03.2016.

Интердисциплинарне студије при Универзитету у Београду, „Религија у друштву, култури и европским интеграцијама“, позивају Вас на предавање које ће у Свечаној сали Ректората 1. марта од 18 часова одржати госпођа Александра Нинковић Ташић, председница Образовно-истраживачког друштва Михајло Пупин и ауторка интерактивне изложбе која се већ неколико месеци приказује у Историјском музеју Србије, „Пупин – од физичке до духовне реалности“.

Дођите да чујете зашто би Пупин могао бити наш путоказ у 21. веку и надахнуће сваком студенту. О његовој свестраној личности, достигнућима, бриљантном уму и надасве великом срцу, о његовом споју вере и науке, говориће нам Александра Нинковић Ташић, која је до сада проучила преко 15 хиљада докумената која сведоче о овом великом човеку. Са својих 36 патената, он значајно доприноси нашем савременом свету. Али то није све... Дођите да чујете причу о овом светском великану!

Предавање је пре свега намењено студентима и професорима Универзитета у Београду, али је улаз слободан и за све заинтересоване!

Добродошли!

детаљније

Одељење за математику, 4. март 2016.

Наредни састанак Семинара биће одржан у петак, 4. марта 2016. у сали 301ф Математичког института са почетком у 14 часова.

Предавач: Erik Darp Mardalen University, Sweden

Наслов предавања: REAL DIVISION ALGEBRAS

Апстракт: In this talk I shall give an introduction to real division algebras. Division algebras are a type of not necessarily associative algebraic structures that generalizes well-known objects such as the real and complex numbers. Several interesting algebraic structures, including the quaternion and octonion algebras, arise in this way. While most of these new structures do not satisfy the commutative and associative laws, some of them still have important applications in geometry and physics, as well as computer graphics and coding theory.

In my talk I will introduce some of the more classical structures, along with some classification results. If time permits, I will also present some more recent developments and open research problems in the field.

детаљније

Семинар Катедре за рачунарство и информатику, 3. март 2016.

Наредни састанак Семинара биће одржан у четвртак, 3. марта 2016. у сали 718 Математичког факултета са почетком у 18 часова.

Предавачи: Ненад Живић, Милош Милошевић, Игор Анђелковић, представници компаније Нордеус

Наслов предавања: ПРЕДИКТИВНО МОДЕЛОВАЊЕ КОРИСНИКА У ИГРИ TOP ELEVEN

Детаљније информације о Семинару доступне су на страни http://computing.matf.bg.ac.rs

детаљније

Семинар за геометрију, образовање и визуализацију са применама, 3. март 2016.

Наредни састанак Семинара биће одржан у четвртак, 3. марта 2016. у сали 301ф Математичког института САНУ са почетком у 17:15.

Предавач: Милан Златановић, Природно-математички Факултет у Нишу

Наслов предавања: КОНЕКСИЈЕ ГЕНЕРАЛИСАНИХ РИМАНОВИХ ПРОСТОРА

Апстракт: У раду се бавимо конексијама са (анти-симетричном) торзијом на несиметричној Римановој многострукости које задовољавају Ајнштајнову метричку једначину (у даљем раду овај простор називамо NGT са торзијом). Показује се да је скоро Хермитска NGT многострукост ако и само ако је она близу Келерова многострукост. У случају скоро контактне метричке NGT многострукости дефинисана је нова класа скоро контактних метричких многострукости. Слична разматрања нас доводе до дефинисања нових класа скоро пара-Хермитских и скоро пара-контактних метричких многострукости. Једначине су дате у функцији одговарајућих Нијенхуис тензора и спољног производа анти-симетричног дела несиметричне Риманове метрике.

Резултати су из заједничког рада са проф. Стефаном Ивановим и детаљи се могу наћи на сајту: http://arxiv.org/abs/1503.05217.

детаљније

Семинар за рачунарство и примењену математику, 1. март 2016.

Наредни састанак Семинара биће одржан у уторак, 1. марта 2016. у сали 301ф Математичког института САНУ са почетком у 14:15 часова.

Предавач: Зорица Дражић, Математички факултет, Универзитет у Београду

Наслов предавања: A METAHEURISTIC APPROACH TO THE DOMINATING TREE PROBLEM

Апстракт: This paper considers a recently introduced NP-hard problem on graphs, called the dominating tree problem (DTP). In order to solve this problem, we develop a variable neighborhood search (VNS) based heuristic. Feasible solutions are obtained by using the set of vertex permutations that allow us to implement standard neighborhood structures and the appropriate local search procedure. Computational experiments include two classes of randomly generated test instances and benchmark test instances from the literature. Optimality of VNS solutions on small size instances is verified with CPLEX.

детаљније

КГТА семинар, 1. март 2016.

Наредни састанак Семинара биће одржан у уторак, 1. марта 2016. од 14-16 часова у сали 844 Математичког факултета, V спрат.

Креда Луталица: Шта знамо а шта не о дискретној Морсовој теорији?

Апстракт: Дискретна Морсова теорија је метод којим се комбинаторни објекти (нпр. симплицијални комплекси) анализирају као да су многострукости. Биће приказане неке примене овог метода као и неки отворени правци истраживања.

детаљније

20 година интернета у Србији

Свечаност поводом обележавања 20 година интернета у Србији одржаће се у понедељак 29. фебруара у 13 сати у Свечаној сали Ректората Универзитета у Београду.

Програм скупа

Отварање:
- Владимир Бумбаширевић, ректор Универзитета у Београду
- уводна обраћања представника МПНТР и МТТТ
- Зоран Јовановић, декан ЕТФ-а „Како смо се повезали на интернет“
- Славко Гајин, директор РЦУБ-а „Развој Академске мреже кроз европске интеграције“
- Милош Цветановић, директор АМРЕС-а „АМРЕС данас“
- Никола Марковић, председник Друштва за информатику Србије „Примене интернета у Србији-данас“

детаљније

Вести и дешавања


Активности на семинарима

све вести