Плакете Друштва за информатику Србије за 2016. годину

Плакета ДИС, још од 1987. године, представља једно од најугледнијих и највећих домаћих стручних и научних признања у области информатике.

Плакете се додељују за изванредна домаћа достигнућа у областима:

а. иновативна примена ИТ у пословном окружењу,
б. објављен научни рад из области информатике,
ц. развијен и примењен хардверски или софтверски производ и
д. развијена и примењена информатичка услуга.

Пријава се доставља најкасније до 21.03.2016. Ближе информације се могу добити од Николе Марковића, мејлом на: nimar@rcub.bg.ac.rs и Зорана Коруновића, мејлом на: zoran.korunovic@novibeograd.rs

детаљније

Предавање проф. др Антона Цајлингера, 15.03.2016.

Предавање проф. др Антона Цајлингера (Prof. dr Anton ZEILINGER) "Квантна телепортација, увезаност и Ајнштајново питање - шта је светлост?" (Quantum teleportation, entanglement and Einstein’s question - What is light?) одржаће се у уторак 15. марта 2016. у 09:30 у Свечаној сали на другом спрату Палате САНУ.

детаљније

Семинар за геометрију, образовање и визуализацију са применама, 10. март 2016.

Наредни састанак Семинара биће одржан у четвртак, 10. марта 2016. у сали 301ф Математичког института САНУ са почетком у 17:15.

Предавач: Тијана Шукиловић, Математички Факултет у Београду

Наслов предавања: Класификација метрика на реалном хиперболичком простору

Апстракт: Биће разматран реални хиперболички простор са становишта Лијевих група. Биће класификоване све лево инваријантне метрике произвољне сигнатуре и испитана њихова геометријска својства.

детаљније

Матф 2016

детаљније

Семинар за механику, 9. март 2016.

Наредни састанак Семинара биће одржан у среду, 9. марта 2016. у сали 301ф Математичког института САНУ са почетком у 18 часова.

Предавач: Божидар Јовановић, Математички институт САНУ

Наслов предавања: КНЕТЕРИНА ТЕОРЕМА У ВРЕМЕНСКИ ЗАВИСНИМ ХАМИЛТОНОВИМ СИСТЕМИМА

Апстракт: Нетерина теорема спада у резултате који су обележили механику и физику у 20. веку.

На њеном уопштењу, у оквиру Лагранжове механике, значајан допринос дали су и српски механичари (Ђукић, Вујановић, Мушицки).

У овом излагању, разматра се формулација Нетерине теореме у временски зависним Хамилтоновим системима, у односу на трансформације које чувају Поенкаре-Картанову форму. У случају када је Поенкаре-Картанова форма контакног типа, даје се експлицитан облик симетрија у проблему познатом као инверзна Нетерина теорема.

Посебно се анализирају природни механички системи и, као пример, Рунге-Ленцов вектор у Кеплеровом проблему.

детаљније

Семинар за рачунарство и примењену математику, 8. март 2016.

Наредни састанак Семинара биће одржан у уторак, 8. марта 2016. у сали 301ф Математичког института САНУ са почетком у 14:15 часова.

Предавач: Анида Захировић-Сухоњић, Висока школа за савремено пословање, информационе технологије и тржишне комуникације, Тузла

Наслов предавања: CROWDSOURCING У ПАМЕТНИМ ОБРАЗОВНИМ ОКРУЖЕЊИМА

Апстракт: Предмет истраживања је развој, пројектовање и примена модела crowdsourcing-а у паметним образовним окружењима. Испитују се могућности интеграције и примене концепта crowdsourcing-а, технологија паметних образовних окружења, мобилних технологија, система за учење и друштвених медија, као основа за унапређење електронског образовања у академском окружењу.

У реализованом окружењу испитију се могућности примене crowdsourcinga за креирање наставних материјала у облику микро-курсева, са циљем повећања партиципације студената.

Резултати показују висок ниво задовољства студената радом у реализованом окружењу.

детаљније

Семинар из астрономије и астрофизике, 8. март 2016.

Детаљније: Наредни састанак Семинара биће одржан у уторак, 8. марта 2016. од 18 часова у сали 809 Математичког факултета, V спрат.

Предавач: проф. др Тијана Продановић, Департман за физику, Универзитет у Новом Саду

Наслов предавања: КОСМИЧКО ЗРАЧЕЊЕ КАО ИНДИКАТОР НОВЕ ФИЗИКЕ И ГАЛАКТИЧКИХ ИНТЕРАКЦИЈА

Апстракт: Када говоримо о космичком зрачењу најчешће мислимо на честице галактичког космичког зрачења убрзаног у остацима супернових, које могу бити убрзане у најразличитијим срединама где постоје ударни таласи и магнетна поља.

У овом предавању ће бити речи о плимском космичком зрачењу - једној новој популацији космичког зрачења која до сада није била разматрана, а која може бити кључ за наше разумевање нове физике и настанка и еволуције Свемира.

Ударни таласи који настају приликом интеракције галаксија блиских прилаза и судара ће резултовати убрзањем честица у неком обиму. Овако убрзано космичко зрачење постаће део међузвездане средине интерагујућих галаксија, поред већ постојеће популације галактичког космичког зрачења убрзаног у остацима супернових. Присуство било које значајне и додатне популације космичког зрачења има битне последице по заступљеност еволуцијских елемената звездородних галаксија, и као што ће бити речи, на проблем примордијалног литијума и наше разумевање физике врелог Великог праска.

Осим тога, присуство плимског космичког зрачења ће значајно утицати на нетермално зрачење интерагујућих галаксија и тиме утицати и на наше разумевање еволуције ових система. Пошто судари галаксија представљају главни начин раста и настанка ових великих структура, детекција судара (посебно на великим црвеним помацима) је пресудна за моделирање настанка великих структура.

Посебна пажња ће бити посвећена демонстрацији како присуство популације плимског космичког зрачења може бити коришћено као индикатор и маркер судара галаксија, који посебно може бити битан на великим црвеним помацима и на мањим галаксијама, што су тренутно најпроблематичнији случајеви.

детаљније

КГТА семинар, 8. март 2016.

Наредни састанак Семинара биће одржан у уторак, 8. марта 2016. од 14-16 сати у сали 844 Математичког факултета, V спрат.

Креда Луталица: Шта знамо а шта не о дискретној Морсовој теорији (II део)

Апстракт: Дискретна Морсова теорија је метод којим се комбинаторни објекти (нпр. симплицијални комплекси) анализирају као да су многострукости.

Биће приказане неке примене овог метода као и неки отворени правци истраживања.

детаљније

In memoriam, проф. др Александар Бакша, 1937-2016

Са жаљењем обавештавамо да је проф. др Александар Бакша, редовни професор механике у пензији, преминуо у четвртак 3.3.2016.

Сахрана ће бити на Новом гробљу у понедељак 7.3.2016. у 13 сати.

детаљније

Семинар Катедре за рачунарство и информатику, 4. март 2016.

Ванредни састанак Семинара биће одржан у петак, 4. марта 2016. у сали 718 Математичког факултета са почетком у 15 часова.

Предавачи: Александра Фауст, Senior Research Robotics Engineer, Google[x]

Наслов предавања: САМОУПРАВЉАЈУЋИ АУТОМОБИЛИ, КВАДРОТОРИ И РАЧУНАРСТВО, РАЗЛИЧИТА ЛИЦА НАЛАЖЕЊА ПУТАЊА

Апстракт: Планирање кретања је процес у ком се на основу датог почетног и крајњег стања, и информацијама о околини, налази путања мобилног робота у слободном простору. Тај процес је рачунски веома скуп. Прецизност сензора, механичка ограничења, и околина која се мења додатно компликују израчунљивост тог процеса. Последњих година методи вештачке интелигенције и машинског учења су показали охрабрујуће резулате у превазилажењу ових проблема при решавању путања. У овом излагању ће бити дат кратки увод у Гуглов самоуправаљући аутомобил. Затим ће бити представљена контрола квадротора са појачаним учењем (reinforcement learning) у континуираном Марковљевом одлучујећем процесу. Предавање ће бити завршено са дискусијом примене идеја из планирања кретања на рачунарство, како би се постигло адаптивно рачунарство које толерише погрешне улазне податке или грешке при извршавању програма. Детаљније информације о Семинару доступне су на страни http://computing.matf.bg.ac.rs

детаљније

Вести и дешавања


Активности на семинарима

све вести