Конкурс за избор најбољих пројектних идеја за развој региона, 31.03.2017.

Развојна агенција Србије (РАС) расписала је Конкурс за избор најбољих пројектних идеја, чиији је циљ представљање инвестиционог пројекта у једном региону или делу региона у Републици Србији.

Укупан наградни фонд за најбоље рангиране предлоге пројектних идеја је 4 милиона динара, док је вредност прве награде милион динара. Конкурс је отворен до 31. марта 2017. године, а право учешћа имају пројектни тимови акредитованих високошколских установа, које може чинити један професор у улози ментора и студенти те установе.

Сваки пројектни тим може поднети само један предлог пројектне идеје, а високошколска установа може учествовати на конкурсу са више пројектних тимова. Пројектне идеје се не морају односити на регион у коме се налази седиште високошколске установе. О избору најбољих пројектних идеја одлучиваће Комисија.

Другопласирана идеја биће награђена са 800.000 динара, трећепласирана са 600.000 динара, док ће по 400.000 динара бити награђени пројектни тимови у посебним категоријама: најбоље брендинг решење, решење за најбољи утицај на животну средину, решење за најбољи допринос новом запошљавању и решење за најбољи утицај на развој заједнице.

Обавештење о Јавном конкурсу за високошколске установе

Јавни позив за високошколске установе

Више информација о конкурсу

детаљније

Геометрија, образовање и визуализација са применама, 19. јануар 2017.

Наредни састанак Семинара биће одржан у четвртак, 19. јануара 2016. у сали 301ф Математичког института САНУ са почетком у 17:15 часова.

Предавач: Димитрије Шпадијер, Математички факултет, Универзитет у Београду

Наслов предавања: АСИМПТОТСКЕ КООРДИНАТЕ НА ПСЕУДОСФЕРИЧНИМ ПОВРШИМА И ЊИХОВА ПРИМЕНА У КОНСТРУКЦИЈИ НОВИХ ПРИМЕРА ПОВРШИ

Апстракт:
На картама регуларних површи (многострукости димензије 2) увешћемо Чебишовљев координатни систем (главни (енгл. principal) и асимптотски), који је најпогоднији за развој теорије псеудосферичних површи. Да бисмо изградили нове примере псеудосферичних површи, кренућемо од ротационих псеудосферичних површи и доказаћемо да постоје тачно три врсте таквих површи. Затим ћемо видети Бјанкијеву и Беклундову трансформацију, којима се од познатих псеудосферичних површи (ротационих или неких других) конструишу нови примери таквих површи. Као додатак, користећи Чебишовљев координатни систем, доказаћемо Хилбертову теорему, која говори о томе да не постоји псеудосферична површ која би била модел целе хиперболичке равни.

детаљније

Математички методи механике, 18. јануар 2017.

Наредни састанак Семинара биће одржан у среду, 18. јануара 2017. у сали 301ф Математичког института САНУ са почетком у 14:15 часова.

Предавач: Борислав Гајић, Математички институт САНУ

Наслов предавања: ХАМИЛТОНОВ ПРИНЦИП У ФАЗНОМ ПРОСТОРУ. ПРИНЦИП МОПЕРТИЈА

Апстракт: У питању је предавање на специјалном курсу "Увод у аналитичку механику и симплектичку геометрију".

детаљније

Комеморативна седница у знак сећања на проф. др Љубомира Протића

У уторак 17. јануара 2017. године у 13 сати одржаће се комеморативна седница у знак сећања на проф. др Љубомира Протића, у свечаној сали Математиче гимназије.

http://www.mg.edu.rs/sr/onama/arhiva-novosti/1255-komemorativna-sednica-u-znak-secanja-na-prof-dr-ljubomira-protica

детаљније

Јавни позив за учешће у средствима Министарства просвете, науке и технолошког развоја за 2017. годину

Министарство просвете, науке и технолошког развоја је 11. јануара 2017. објавило Јавни позив за учешће у средствима Министарства за 2017. годину.

Услови позива, списак материјала за подношење пријаве, као и рок за подношење пријаве за сваку од 17 програмских активности које Министарство финансира налазе се на страни:

http://www.mpn.gov.rs/konkursi-i-javni-pozivi/tr-konkursi/

Рок за подношење пријава за програмску активност број 16 - суфинансирање научних скупова у Србији је 30 дана од објављивања позива (закључно са 10. фебруаром 2017.)

Скрећемо пажњу сарадницима у настави и асистентима да се међу програмским активностима за које је Јавни позив отворен налазе и следеће:

2. суфинансирање учешћа студената који су уписали мастер академске студије, односно докторске академске студије и стипендиста Министарства на научним скуповима у земљи и у иностранству;

3. суфинансирање студијских боравака у иностранству студената који су уписали мастер академске студије, односно докторске академске студије и стипендиста Министарства;

9. суфинансирање завршне обраде докторских дисертација истраживача и стипендиста Министарства ангажованих на пројекту Министарства.

Комплетан списак од 17 програмских активности које Министарство суфинансира налази се на страни:

http://www.mpn.gov.rs/wp-content/uploads/2015/09/Javni-poziv-za-ucesce-u-sredstvima-Ministarstva-u-2017.-godini.pdf

Конкурс по овом позиву за програмске активности под тачкама 1-5. и 11-17. је до 10. фебруара 2017. Рок за активност број 10. је до 13. марта 2017, а конкурс за активности 2-4. и 6-9. је отворен током целе године.

Неопходно је добро проучити услове конкурса, неопходну документацију и испоштовати рокове који су наведени за сваку програмску активност.
Непотпуне и неблаговремене пријаве неће бити разматране.

детаљније

Продужен рок за пријаву испита за ЈАНУАР 1, 13.01.2017.

Пријава испита за рок ЈАНУАР 1 2017, за студенте који студирају по статуту 2006 и акредитованим студијама (Болоња), траје до ПЕТКА 13.01.2017. У ПОНОЋ.

детаљније

ВАЖНО ОБАВЕШТЕЊЕ О НЕРАДНОМ ДАНУ, ЧЕТВРТАК 12.01.2017.

детаљније

ПРИПРЕМНА НАСТАВА, УПИС У ШКОЛСКУ 2017/2018. ГОДИНУ

детаљније

Семинар за геометрију, визуализацију и образовање са применама, 12. јануар 2017.

Наредни састанак Семинара биће одржан у четвртак, 12. јануара 2017. у сали 301ф, Математичког института САНУ, са почетком у 17:15 часова.

Предавач: Игор Салом, Институт за физику, Београд

Наслов предавања: PERMUTATION-SYMMETRIC THREE-PARTICLE HYPERSPHERICAL HARMONICS

Апстракт: In this talk, we will construct three-body permutation symmetric hyperspherical harmonics to be used in the non-relativistic three-body Schrodinger equation in three spatial dimensions (3D). We will label the state vectors according to the S3 x SO(3) subset O(2) x SO(3) subset U(3) x S2 subset O(6) subgroup chain, where S3 is the three-body permutation group and S2 is its two-element subgroup containing transposition of first two particles, O(2) is the so-called "democracy transformation" group for three particles; SO(3) is the 3D rotation group, and U(3), O(6) are the usual Lie groups. We discuss the good quantum numbers implied by the above subgroup chain, as well as their relation to the S3 permutation properties of the harmonics, particularly in view of the SO(3) subset SU(3) degeneracy. An extended introduction will be given, intended to bring some physical concepts closer to a mathematical audience.

детаљније

Одељење за математику, 12. јануар 2017.

Наредни састанак Семинара биће одржан у четвртак, 12. јануара 2017. у сали 301ф Математичког института САНУ са почетком у 15 часова.

У оквиру састанка Семинара предавања ће одржати студенти Универзитета у Кембриџу. Предвиђено је да свако предавање траје 30 мин.

Предавач: Ђорђе Жикелић

Наслов предавања: СТОХАСТИЧКА ТЕРМИНАЦИЈА ПРОБАБИЛИСТИЧКИХ ПРОГРАМА

Апстракт: Терминација је једно од основних својстава програма и на предавању ће бити анализирана терминација пробабилистичких програма са реалним променљивим. Претходни радови бавили су се квалитативним проблемом, где се поставља питање скоро сигурне терминације (вероватноћа 1). Квантитативни проблем поставља питање ограничавања вероватноће терминације и овом проблему се до сада није озбиљније приступало. Проблем наизглед делује да припада области рачунарства, међутим када се преведе на језик математике, постаје врло интересантан и захтева врло мало познавања рачунарства. На овом предавању, разматрани су линеарно-аритметички програми без детерминизма и, користећи различите математичке приступе и теорију мартингала, уводи се појам стохастичких инваријанти програма, дефинише појам "одбијајућих супермартингала", и представља алгоритам који израчунава коефицијенте "одбијајућих супермартингала" и ограничава вероватноћу терминације, што је пионирски резултат.

Предавач: Лазар Радичевић

Наслов предавања: МИНИМИЗАЦИОНИ АЛГОРИТМИ У ТЕОРИЈИ АРИТМЕТИЧКИХ ИНВАРИЈАНТИ

Апстракт: За хомогене полиноме са неколико променљивих са рационалним коефицијентима, поставља се природно питање: како наћи линеарну смену променљивих тако да коефицијенти полинома постану мали цели бројеви? Минимизација је једна од техника која се може применити: одабере се нека инваријанта полинома (на пример, дискриминанта), прост број p који је дели и покушава се да се степен тог простог броја који дели инваријанту учини што мањим. Као пример ће бити приказан алгоритам за минимизацију тернарних кубика из рада "Minimisation and reduction of 2, 3 and 4-coverings of elliptic curves", чији су аутори T. Fisher, J. Cremona и M. Stoll.

Предавач: Иван Танасијевић

Наслов предавања: ТЕОРЕМЕ О СТОКСОВИМ ТОКОВИМА

Апстракт: Ово предавање пружа кратак увод у терминологију механике флуида, чије понашање описују Навије-Стоксове једначине. Чак и само постојање решења тих једначина у општем случају представља један је од тренутно нерешених миленијумских проблема. Из тог разлога, неопходно је извршити апроксимацију занемаривањем појединих чланова, што доводи до Стоксове апроксимације и истоимених токова. Занемарују се управо они чланови који говоре о инертности флуида, па се у Стоксовим токовима моментално успоставља квази-стационарно стање. Ово и многа друга интересантна својства доводе до занимљивих резултата као сто су Теорема о јединствености, Теорема о минималној дисипацији енергије и Теорема реципроцитета, о којима ће бити речи.

детаљније

Вести и дешавања


Активности на семинарима

све вести